Jak zorganizować przeprowadzkę ?
Jeśli czujesz się jak dziecko we mgle na myśl o przeprowadzce domu czy biura ten artykuł może okazać się pomocny. Czy zmiana miejsca zamieszkania zawsze musi się łączyć z tak gigantycznym stresem? Czy można zorganizować przeprowadzkę w sposób poukładany i przy tym zrobić gruntowne porządki ? Postaramy się przekonać Cię, że Twoja przeprowadzka może być dość sprawnym procesem z elemantami odgracenia się od całej masy niepotrzebnych przedmiotów.
W skrócie:
-
Sprzątanie – wyrzuć stare, zepsute, nieużywane i niepotrzebne rzeczy.
-
Pakowanie – rozpocznij dużo wcześniej.
-
Gruntowne czyszczenie domu (często wymagane w przypadku wynajmu).
-
Dzień ZERO – koordynuj przenoszenie i transport rzeczy w nowe miejsce i rozpakuj je.
Jak przygotować się do przeprowadzki ?
Ustal dokladny termin przeprowadzki.
O ile to możliwe oczywiście. Znając wcześniej dokładny termin łatwiej będzie: zaopatrzyć się w materiały do pakowania/segregacji rzeczy, wynająć samochód dostawczy, zamówić kompleksową usługę w firmie przeprowadzkowej, zorganizować urlop w pracy, opiekę nad dzieckiem czy zwierzętami. Wszystkie te sprawy będą miały wpływ na dokładnie zaplanowany termin przeprowadzki.
Przygotuj listę zadań do wykonania w związku z przeprowadzką.
Oto kilka przykładów:
- Znajdź i wynajmij firmę przeprowadzkową, która zapewni Ci transport i ubezpieczy Twoje rzeczy.
- Zbierz i spakuj wszystkie swoje rzeczy w odpowiednio oznakowane kartony.
- Formalności – zrób listę instytucji, które należy poinformować i zmianie miejsca zamieszkania (między innymi bank, dostawcy telewizji, internetu i telefonu, gazownia, administracja itp.). Należy to zrobić, aby ustalić datę wyłączenia mediów oraz upewnić się, że późniejsza ewentualna korespondencja trafi pod dobry adres.
- Zadbaj o formalności związane z zameldowaniem się i wymeldowaniem się z poprzedniego i nowego miejsca zamieszkania.
Przygotuj niezbędne dokumenty i klucze do oddania właścicielowi lub zarządcy poprzedniego mieszkania. Zrób zdjęcia stanu liczników wody, prądu i gazu. - Sprawdź stan techniczny i czystość nowego mieszkania. Zgłoś ewentualne usterki lub braki właścicielowi lub zarządcy.
- Rozpakuj swoje rzeczy i ustaw je w nowym mieszkaniu według własnego gustu. Upewnij się, że wszystko działa poprawnie i nie ma żadnych uszkodzeń.
- Ciesz się swoim nowym domem!
Jak go obliczyć koszt przeporwadzki i na co zwrócić uwagę?
Przeprowadzka to duże wyzwanie, które wymaga sporo planowania i organizacji. Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę, jest koszt przeprowadzki. Jak go obliczyć i na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek.
Koszt przeprowadzki zależy od wielu czynników, takich jak:
- Odległość między starym a nowym miejscem zamieszkania. Im większa odległość, tym wyższe koszty transportu i paliwa.
- Ilość i wielkość rzeczy do przewiezienia. Im więcej i większych rzeczy, tym więcej miejsca zajmą w samochodzie lub kontenerze i tym więcej trzeba zapłacić za ich załadunek i rozładunek.
- Termin i sezon przeprowadzki. Im bardziej pilny i popularny termin, tym trudniej znaleźć wolny samochód lub firmę przeprowadzkową i tym wyższe są ceny.
- Rodzaj usługi przeprowadzkowej. Można zdecydować się na samodzielną przeprowadzkę, wynajem samochodu lub kontenera lub skorzystanie z pełnej usługi przeprowadzkowej, która obejmuje pakowanie, transport i rozpakowywanie rzeczy. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady oraz różne koszty.
Aby obliczyć koszt przeprowadzki, należy dokładnie spisać wszystkie rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą, zmierzyć ich wymiary i wagę, a następnie porównać oferty różnych firm przeprowadzkowych lub wypożyczalni samochodów. Można też skorzystać z kalkulatorów kosztów przeprowadzki dostępnych online, które pomogą oszacować orientacyjną cenę.
Pamiętajmy też o dodatkowych kosztach, takich jak:
– Opłaty za sprzątanie starego mieszkania lub domu.
– Opłaty za remont lub adaptację nowego mieszkania lub domu.
– Opłaty za przeniesienie umów z dostawcami mediów, internetu, telefonu itp.
– Opłaty za ubezpieczenie mienia podczas transportu.
– Opłaty za parkowanie samochodu lub kontenera pod starym i nowym adresem.
– Napiwki dla pracowników firmy przeprowadzkowej.
Koszt przeprowadzki może być więc dość wysoki, dlatego warto się do niej dobrze przygotować i szukać oszczędności tam, gdzie to możliwe. Na przykład:
– Pozbyć się zbędnych rzeczy przed przeprowadzką, sprzedając je, oddając lub wyrzucając.
– Zapakować rzeczy samodzielnie, używając własnych materiałów lub tanich pudełek z marketów.
– Zorganizować przeprowadzkę w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia lub poza sezonem.
– Negocjować cenę z firmą przeprowadzkową lub wypożyczalnią samochodu, korzystając z rabatów lub promocji.
– Zgromadzić pomoc od rodziny lub znajomych, którzy mogą pomóc w przenoszeniu rzeczy.
Przeprowadzka to duży krok w życiu, który wiąże się z wieloma emocjami i zmianami. Dlatego warto zadbać o to, aby przebiegła sprawnie i bez zbędnych stresów. Aby to osiągnąć, warto zaplanować ją z wyprzedzeniem i dobrze obliczyć jej koszt.