Czy folia bąbelkowa będzie zakazana?

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego o zakazie używania jednorazowego plastiku za dwa lata tworzywa takie jak plastikowe talerze, sztućce, słomki, patyczki do czyszczenia uszu prawdopodobnie wyjdą z użytku. Długotrwały problem z zaśmiecanymi plastikiem oceanami staje się coraz bardziej naglący. Przykładowo względem innym państw europejskich statystycznie wciąż używamy za dużo reklamówek foliowych (według badań każdy Polak zużywa ich około 400 w ciągu roku).

 

 

Stopniowe pozbywanie się plastiku 

 

W 2021 roku na terenie Unii Europejskiej jednorazowy plastik ma zostać zastąpiony substancjami przyjaznymi dla środowiska. Przez następne cztery lata planowana jest redukcja plastikowych opakowań, dla których nie ma zamienników. Niektóre z państw wychodzą przed szereg i wprowadzają ustawy o opakowaniach będących w obiegu. Przykładowo Niemcy nakładają wymóg zadeklarowania przez firmę wysyłkową liczby i rodzaju stosowanych opakowań, według której będzie naliczana opłata recyklingowa. Dotyczy to również współpracujących z Niemcami firm zagranicznych.

Co z folią bąbelkową?

Czy w takim razie folia bąbelkowa w ciągu dwóch lat również zniknie z rynku? Podobnie jak wymienione wcześniej produkty, służy ona do jednorazowego użytku, a przecież często jest stosowana np. przez sklepy internetowe do pakowania produktów wrażliwych na wstrząsy. Co więcej, wielu konsumentów chwali sobie jej lekkość, a także i to, że chroni ona produkty przed wilgocią, otarciami, kurzem i innego rodzaju zabrudzeniami. Ponadto doskonale nadaje się w kuchni, gdzie może zabezpieczyć delikatne artykuły podatne na wszelkiego typu uszkodzenia.

 

Folia bąbelkowa i jej zastosowania – od początku 

 

Zwana jest również folią pęcherzykową i została wynaleziona w 1957 roku. Początkowo była to trójwymiarowa, plastikowa tapeta, na bazie której powstała dzisiejsza folia bąbelkowa. Do jej najpopularniejszych zastosowań należą: zabezpieczanie delikatnych przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi, ochrona przed wilgocią oraz utratą ciepła (zabezpieczy posiłki przygotowywane na wynos przed wychłodzeniem oraz nadmiernym nagrzaniem); ponadto stosuje się ją w roli wypełniacza pustych przestrzeni w paczkach; wykorzystuje się ją również w ogrodnictwie, zwłaszcza zimą, jako ochrona roślin przed mrozem. Ponadto, niektórzy kierowcy, aby uniknąć na przedniej szybie porannego szronu, przykładają na noc arkusz folii bąbelkowej, który zabezpieczają wycieraczkami. Na końcu warto wymienić jej popularną i nieco zabawną funkcję, jaką jest odstresowanie. Podobnież pstrykanie czy też strzelanie z folii bąbelkowej jest już uzależnieniem na skalę światową.

Co z „eko” zamiennikami?

Papier nacinany kraftObecnie obserwuje się rosnącą tendencję do stosowania ekologicznych zamienników foliowych wypełniaczy do paczek, folii bąbelkowej czy różnego rodzaju foliowych poduszek powietrznych. Ich biodegradowalne alternatywy to przykładowo: papierowe wypełniacze i papier bąbelkowy, które to produkty w pełni pochodzą z recyklingu. 

Obecnie korzystanie z ekologicznych produktów to już nie tylko moda dla wybranych. Wyszukiwarka Google Trends wskazuje, że liczba wyświetleń frazy zero waste, która oznacza minimalizację wytwarzanych odpadów, w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się w Polsce ponad trzykrotnie. Za tym trendem idą również liczące się na rynku marki. Polski oddział Lidla zapowiedział, że do 2025 roku zredukuje ilość plastikowych opakowań o 20%, zaś popularna sieć kawiarni Starbucks zapewniła, że do 2020 roku z jej dystrybucji znikną jednorazowe słomki.

Shopping Cart
materialypakowe.pl
Konto
Koszyk
Scroll to Top